TekinSigorta

Trafik Sigortası Nedir?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile belirlenen trafik sigortası, kaza durumunda karşı tarafın zararlarını karşılamayı amaçlayan bir uygulamadır. Kazaya uğrayan tarafın mağduriyet yaşamaması için önceden alınan bir önlem olarak değerlendirilebilir. Araba sigortası olarak da bilinen uygulamanın esasları “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik” ile belirlenir. Zorunlu mali mesuliyet sigortası (ZMMS) bir diğer adıyla trafik sigortası, her yıl belirlenen limitler çerçevesinde yenilenen bir uygulamadır ve takip gerektirir.

Kaza durumunda kazaya sebep olan taraf; karşı tarafın aracında oluşan zararları, sürücü ve diğer yolcuların tedavi ve hastane ücretlerini, ölümlü kazalarda ise ölüm tazminatını ödemek zorundadır. Aksi takdirde haciz, icra ve hapis gibi yaptırımlarla karşılaşabilir. Primleri düzenli olarak ödenen aktif bir trafik sigortası sayesinde yüksek maliyetli tazminatları sigorta şirketi karşılar. Eğer ilk defa araba alacağım sigorta seçimi için tavsiyeler istiyorum diyorsan yazımızı okuyabilirsin.

Trafik sigortası Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. Yurt dışı araç sigortası hakkında bilgi almak için Yeşil Kart Sigortası Nedir yazımızı okuyabilirsin.

Zorunlu sigorta çeşitlerinden biri olan trafik sigortası, trafik kazalarından kaynaklanan bedeni ve maddi zararları güvence altına almana yardımcı olur ve ödemekle yükümlü olduğun tazminatların poliçe kapsamında sigorta şirketi tarafından ödenmesine yardımcı olur.

Trafik sigortası kaza sırasında karşı tarafa verilen hasar masraflarını kapsar. Hasar ödemesini limitler dahilinde yapar

Zorunlu araç sigortası yaptırmak için tekinsigorta.com üzerinden online teklif alabilir,  ayrıcalıklı şekilde poliçeni yaptırabilirsin tekinsigorta.com üzerinden aldığınız teklifleri değerlendirirken de avantajlı konuma geçebilir, özel tekliflerde uygulanan indirimlerden yararlanabilirsin. Ekstra bir ücret ödemeden indirim ve kampanyalardan faydalanıp fırsatları değerlendirebilirsin.

Scroll to Top