TekinSigorta

İMM Nedir, Ne İşe Yarar?

Tam adı “Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası’’ olan İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası; araç sahibinin üçüncü şahıslara verdiği maddi zararın, trafik sigortası teminatları kapsamında karşılanmasının ardından kalan kısmı (maddi ve manevi) güvence altına alan bir sigortadır. 

Bir örnekle İMM Sigortası’nı açıklayalım. Bir trafik kazası geçirdiğini karşı tarafa verdiğin hasarın yetkili birimler tarafından 250.000 TL olarak hesaplandığını varsayalım. Bu durumda Zorunlu Trafik Sigortası hasar masrafının 120.000 TL’sini karşılar. Geriye kalan 130.000 TL’yi ise senin karşılaman gerekir. İşte, trafik sigortası limitinin üzerinde kalan bu kısmı, İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası’nın teminatları ve limitleri kapsamında karşılaman mümkün.

Bir trafik kazası durumunda karşı tarafa verdiğin zarar, manevi olduğunda ise size açılacak tazminat davası sonucunda ödeyeceğin bedel yine İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası kapsamındadır. Kısacası İMM Sigortası genel şartları, manevi tazminat taleplerini de karşılar. Ancak hatırlatmakta fayda var: Zorunlu trafik sigortan yalnızca karşı tarafa verilen “maddi” zararı karşılayacaktır.

İMM poliçesi düzenlemesi yaptırırken dikkat etmen gereken bazı konular vardır. Bunlardan biri İMM limitidir. Örneğin aracınla yanlış sollama yaparak bir araca çarptın ve çarptığın araç da yol kenarındaki bariyerlere çarptı. Bu nedenle de araç kullanılamaz hale geldi. Bu durumda diğer aracın aldığı hasarı karşılayacak yüksek limitlere ihtiyacın olacak. Bu yüzden poliçende yazan İMM limiti oldukça önemlidir.

İhtiyari mali mesuliyet iki şekilde satın alınabilir. Kasko sigortası poliçesi kapsamında bir ek teminat olarak ve kaskodan bağımsız sadece İMM sigortası olarak. 

İki yönteme de detaylarıyla bakalım.

  • İMM, kasko poliçesi içerisine teminat olarak ekletilebilir. Eğer kasko poliçen içerisinde İMM’yi tercih etmek istiyorsan İMM limitlerini kendi ihtiyaçlarına göre belirleyebilirsin. Yüksek ya da limitsiz İMM teminatını kaskona ekleterek satın alman mümkün. Kasko teklifi alarak İMM ek teminatı seçeneklerini inceleyebilirsin.
  • İMM’yi kasko ve trafik sigortasından bağımsız ayrı bir sigorta olarak da satın alabilirsin. Eğer kasko sigortan yoksa İMM sigortası yaptırmak kaza sonucu bütçeni korumak için oldukça avantajlı bir yöntem olacaktır. İMM sigortası teklifi alarak fiyat ve teminatlarını öğrenebilirsin. 
Hizmetlerimiz
Scroll to Top