TekinSigorta

Seyahat Sigortası Nedir?

Seyahat sigortası hem yurt içi hem yurt dışı seyahatlerinde karşılaşılabilen hastalık, kaza, valiz kaybı gibi riskleri güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Yani seyahata çıktığında hem sağlığını hem de beklenmeyen olumsuz durumlara karşı bütçeni koruma altına alır. Seyahat sigortası aynı zamanda seyahat sağlık sigortası olarak da adlandırılır. Seyahat sağlık tanımlaması sağlık ile ilgili teminatları içermesinin yanı sıra bagajın kaybolması ya da seyahatin iptal edilmesi gibi durumlarda maddi kayıpları da kapsar. 

Tüm seyahatlerinizde belirli riskler vardır. Beklenmedik hastalıklar, kazalar ya da bagaj kaybolması gibi problemlerle karşılaşabilirsin. Seyahat sigortası yaptırarak ise daha huzurlu bir tatil imkanı elde edilebilir. Güven ve huzur dışında ekonomik açıdan da avantajlar sağlayan bu sigorta, aksiliklerde ekonomik açıdan büyük zararlardan da korur.

Tatile giderken ve dönüş için yol masraflarını da koruma altına alarak maddi açıdan sana ayrı bir güvence verir. Yolculuğunun iptal edilmesi, uçağının gecikmesi gibi mağdur olabileceğin durumlarda zararlarını gidererek ekonomik açıdan zarar görmeni önler. Tatil sırasında hastalanma veya yaralanma durumlarında ise uygun bir tıbbi merkeze nakil giderlerini karşılama teminatı, avantajlı bir seyahat geçirmene olanak yaratır.

Yurt içi seyahat sigortası Türkiye sınırları içerisinde iş ya da tatil amaçlı yaptırılabilen ve seyahat sırasında kendini güvence alltında hissedebileceğin bir sigorta türüdür. Sadece tatil amaçlı değil iş hayatınla ilgili yapacağın seyahatlerde de yaptrılabilir. Her sigorta şirketine göre değişmekle birlikte genelde 30 gün gibi bir sınırı vardır. Teminat ve limitleri kapsamında beklenmeyen hastalık ya da kaza durumlarında sağlık hizmeti alabilmeni sağlarken aynı zamanda maddi açıdan da koruma sağladığı alanlar vardır. 

Seyahat sigortası; kaza ya da ani rahatsızlanma durumda tedavi masraflarını karşılarken aynı zamanda sağlık ve uçakla cenaze nakli masraflarını da öder. Sağlık sorunu yaşağında tedavin bitip taburcu olduktan sonra evine dönme masrafın da seyahat sigortan kapsamında olur.

Sağlık konuları dışında da seyahatin sırasında olumsuzluklar yaşayabilirsin. Bagajını kaybettiğin bir aksilik yaşarsan veya yurt dışına ilaç gönderimi gerektiğinde seyahat sigortası poliçendeki limitlerle ödeme yapar. Aynı şekilde seyahatin iptal olması ya da gecikmesi durumunda da yine limitler dahilinde zararını karşılar. Seyahat sağlık sigortası teminatları, sigorta şirketlerinin ürünlerine göre değişmektedir. Bu nedenle ihtiyacına uygun olduğundan emin olması açısından teminatları her poliçe özelinde inceleyerek karar vermende fayda var. Seyahat sağlık sigortası kapsamı hakkında daha detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsin. 

Hizmetlerimiz
Scroll to Top